Merih’in ‘Bozkurt’ sevincinin nedeni belli oldu! Avusturya’ya yasak göndermesi

Euro 2024 son 16 turunda Almanya’nın Leipzig kentinde Avusturya ile kozlarını paylaşan A Milli Takım, Merih Demiral’in golleriyle sahadan 2-1’lik galibiyetle ayrılarak adını çeyrek finale yazdırdı.

AVUSTURYA’YA ‘BOZKURT’ GÖNDERMESİ

Attığı 2 kafa golüyle uzun bir aranın ardından golle tanışan ve Avusturya’yı yıkan Merih Demiral’in, golden sonra yaptığı ‘Bozkurt’ sevinci gündem oldu.

Demiral’in gol sevincinin Avusturya hükümetinin 6 sene önce aldığı karara gönderme olduğu ortaya çıktı.

AVUSTURYA, SİYASAL İSLAM İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ‘BOZKURT’ SEMBOLÜNÜ YASAKLAMIŞ

Avusturya 2019 yılında aldığı kararla,  “aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle aralarında “Bozkurt” sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kullanımını yasaklayan “Sembol Yasası” yürürlüğe aldığı öğrenildi.

‘NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE’

Tarihi maçın oyuncusu seçilen milli futbolcumuz Merih Demiral, son düdüğün ardından TRT’ye verdiği röportajda ilk olarak “Ne mutlu Türk’ün diyene” diyerek başlaması da dikkatler kaçmadı.

TÜRKİYE, AVUSTURYA’YI KINAMIŞTI

Tartışmalı yasaya Türkiye sert tepki göstermiş, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Avusturya’da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan ‘Sembol Yasası’nın ‘Bozkurt’ işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz.” ifadesine yer verilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x