İnönü’den Ecevit’e ve Demirel’e… Kurultay promosyonları…

Pınar Saraçoğlu

Odatv tarihi kurultayın nabzını Ankara’dan tuttu… Özgür Özel’in Genel Başkan seçildiği 38. Olağan Kurultay’ında, ikinci günün gündeminde Parti Meclisi’ne girmek isteyen adaylar vardı. Adayların destekçileri çarşaf liste oluşmadan önce kurultay salonunda turlayıp adayın tanıtımını yapıyordu.

Salonun etrafında oluşturulan duvarlarda ise adayların tanıtım görselleri vardı. Tanıtımlar yerlere atıldı, duvarlara bırakıldı, masalara konuldu.

Ellerinde tanıtım metinlerinin olduğu dövizlerle, kafalarında baretlerle gezen destekçiler vardı. Elbette listeye giren her adayın derdi, kazanmaktı. İşte tam da bundan dolayı, eski kurultaylarda olduğu gibi yine bu kurultaya da promosyon ürünleri damgasını vurdu.

Bu kurultayın en dikkat çeken ürünleri arasında özellikle çocukların çok sevdiği Eti puf vardı. Diğer dikkat çeken ürünler lokum ve kolonya oldu. Hatta deodorant dağıtan bile vardı. Mesela Milletvekili Mustafa Adıgüzel Ordu fındığından bisküvi dağıttı.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE PROMOSYONLAR

Peki, geçmiş dönemlerdeki kurultaylarda neler oldu? Promosyon ya da eşantiyon olarak neler verildi? Eski dönemlere belki de en çok damgasını vuran promosyon ürünü sigara oldu.

Örneğin Adalet Partisi elinde mala ile geleceğe doğru gülümseyen Süleyman Demirel fotoğrafı ile sigara dağıttı.

İSMET PAŞA’DAN BÜLENT ECEVİT’E

Cumhuriyet Halk Partisi Bülent Ecevit döneminde sigara dağıttı ve kapakta Ecevit’in fotoğrafı vardı. Hatta kutunun içinde kaç adet sigara olduğuna kadar yazdı.

Yine Cumhuriyet Halk Partisi 18 Ekim 1968 yılında 19. kurultayında bu kez de İsmet İnönü’nün fotoğrafı ile promosyon ürünü olarak dağıtıldı.

CHP 38. Olağan Kurultayı tamamladı. Sigaradan çikolatalı bisküviye değişen ve gelişen promosyon ürünleri ise akıllara daha neler göreceğiz sorusunu getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x